Голова Тернопільської ОДА Степан Барна: Один з напрямків вирішення проблеми кадрового голоду в області — перепрофілювання профтехосвіти

Тернопілля нарешті зсунулося з останньої позначки в Україні за розміром середньомісячної зарплати — наприкінці року ми обійшли Чернівецьку область. Застати нині в робочому кабінеті голову Тернопільської ОДА Степана Барну — справа майже безнадійна. Мало того, що кінець року — гаряча пора, адже необхідно засвоїти виділені з Держбюджету кошти, завершити безліч справ, то ще й в динамічному графіку роботи —  кілька важливих відряджень: лише нещодавно повернувся з Польщі, відвідав наших армійців на Сході України, а вже у понеділок, 11 грудня, вирушив з візитом до В’єтнаму — одного з найбільших потенційних інвесторів у економіку області.

Повідомляє ТЕРНОПІЛЬСЬКЕ ІНФОРМАЦІЙНЕ БЮРО з посиланням на обласну раду.

Тим не менше в такому цейтноті голова ОДА знайшов час для ексклюзивного інтерв’ю журналістам «НОВОЇ…», щоб прозвітувати перед громадою області про зроблене за рік, що минає.

«Створюємо інфраструктуру в місцях постійного перебування армійців»

— Армія за останні роки змінилася кардинально. Якщо у 2014 р., відправляючи бійця в зону бойових дій, його потрібно було одягнути, взути, нагодувати і озброїти, то нині ми забули про такі проблеми — це вирішує держава. Тепер актуальним для нас є питання розвитку Збройних сил і, зокрема, військових підрозділів, що базуються на території області. У 2014 р. на Тернопіллі було 60 військовослужбовців Національної гвардії, а тепер — 300. Три роки тому в нас взагалі не було військових частин, а у вересні 2014 р. на Тернопілля повернули 44-ту артилерійську бригаду, де нині служать понад 3,5 тисячі військових. Нині ми опікуємося створенням інфраструктури у місцях постійної дислокації військової частини, а це не лише Тернопіль, а й Чортків, Теребовля, Бережани. Зокрема, необхідно обладнати полігони та інші інфраструктурні об’єкти. Зокрема, у Теребовлі — казарму на 300 військовослужбовців.

«Тернопілля вийшло на перше місце в Україні за динамікою зростання реальної заробітної плати»

— Розмір середньомісячної заробітної плати в області складає нині 5384 грн., що на 1816 грн. (50,9%) більше від показника січня-жовтня минулого року. Тернопілля нарешті зсунулося з останньої позначки в Україні за розміром середньомісячної зарплати — наприкінці року ми обійшли Чернівецьку область. За динамікою зростання реальної заробітної плати область протягом січня-жовтня 2017 р. вийшла на перше місце в Україні. Відповідний індекс склав 129,8%. Звісно, що ми не можемо за рівнем зарплати конкурувати з регіонами, де розташовані потужні заводи, фабрики чи атомні електростанції, але, як бачимо, також прогресуємо. З іншого боку, я не вірю, що навіть такий показник — 5384 грн. — справді реальна середньомісячна зарплата в області. Гадаю, вона вища, адже не вірю, що, наприклад, на базарі люди працюють за 3200 грн., як це часом офіційно подається. Легалізація заробітної плати — дуже важлива проблема, від якої залежить і наповнення місцевих бюджетів, і пожвавлення процесу створення нових робочих місць. До речі, впродовж січня-жовтня 2017 р. у приватному бізнесі області було прийнято на роботу майже 50 000 працівників, а також започатковано понад 4400 нових підприємств. Покращання цих показників — один з пріоритетів нашої роботи. Ще у пам’яті, як на початку цього року відбувалися пікети біля приміщення ОДА у зв’язку з підвищенням Кабміном рівня мінімальної заробітної плати. Як тоді бідкалися, що при зарплаті 3200 грн. бізнес не виживе. І як нині кардинально змінилася ситуація! Більше того, на моє глибоке переконання, мінімальна зарплата тепер не має бути менше 4000 грн. Я вже веду щодо цього консультації з представниками бізнесу, й на деяких підприємствах аграрної сфери вже йдуть назустріч і в середньому офіційно платять працівникам близько 10 тис. грн., і це далеко не межа.

«Один з напрямків вирішення проблеми кадрового голоду в області — перепрофілювання профтехосвіти»

— Ще одна ключова проблема області — катастрофічна ситуація з кадрами. Наприклад, на СЕ «Борднетце-Україна» нині у Чорткові близько 1000 вакансій, а у Тернополі — понад 500. Один із напрямків розв’язання цього питання — перепрофілювання профтехосвіти. Уже в цьому навчальному році ми відкрили лабораторію для сантехніків у Чортківському ПТУ на 500 учнів, на базі Тернопільського вищого професійного училища №4 ім. М. Паращука відкрили лабораторію для будівельників, а днями — і швейну лабораторію в Кременці. У найближчих планах — відкриття лабораторії для навчання трактористів-комбайнерів у Шумську. Хочемо, щоб діти вчилися на сучасному обладнанні, а не на верстатах і техніці 1970-их років, і виходили зі стін закладу вже готовими сучасними фахівцями. Ще одне — планування профтехосвіти і регіональне замовлення. Не може повторитися ситуація, що склалася в позаминулому році, коли половину держзамовлення складали… кухарі. Ми хочемо, щоб роботодавці, навчальні заклади й учні працювали в єдиній зв’язці з підготовки фахівців і їх працевлаштування.

«Сума капітальних інвестицій в область за 10 місяців року сягнула 4,7 млрд. грн.»

— Ми маємо рекордний рівень капітальних інвестицій в області — на кінець жовтня він досяг 4,7 млрд. грн., а торік був близько 3 млрд. грн. Тут ми також серед лідерів в Україні. Мене часто запитують, чи є зиск з економічних форумів, які ми щорічно проводимо у Тернополі. Не буду відповідати на це запитання сухою статистикою, а просто скажу – так! Однозначно є!

«Лікарні і лікарі будуть боротися за кожного пацієнта»

— Нещодавно побували в одній з районних лікарень і побачили парадоксальну картину. От скажіть, як може працювати лікарня, в якій 300 медичних працівників і при цьому 150 ліжко-місць, ще й третина з них не зайнята?! Гадаю, що в таких роздутих штатах та неправильному використанні коштів і криється ресурс для підвищення заробітної плати медпрацівників, а також надання якісних медичних послуг населенню, отож однозначно, що медична галузь потребує реформування. Я би відзначив кілька основних складових медреформи. По-перше, екстериторіальність, тобто пацієнти зможуть звертатися до тих медичних закладів, де, на їх думку, нададуть найкращі послуги. Це створить конкуренцію між медзакладами, і лікарі, як мінімум, стануть ввічливими (усміхається — авт.), адже будуть боротися за кожного пацієнта. А кошти будуть розподілятися залежно від кількості пацієнтів у тій чи іншій лікарні, а не від ліжко-місць. Інша складова — поліпшення надання медичних послуг за рахунок створення госпітальних округів. Нині нам пропонують спрямувати на створення таких округів близько 200 млн. грн., що дозволить, наприклад, значно оновити обладнання лікарень і значно їх переоснастити. Третій момент — за ініціативи президента Петра Порошенка 4 млрд. грн. з майже 40 млрд. грн. вкрадених Януковичем коштів, які нині повертаються до бюджету, спрямують на поліпшення сільської медицини. Тобто Тернопілля додатково отримає на сільську медицину близько 178 млн. грн., і ми зможемо закрити питання оновлення обладнання, закупівлі додаткових машин швидкої допомоги та сімейних лікарів у селах. А перед громадами поставимо одне завдання — облаштувати приміщення. Окремо скажу про сільські амбулаторії — ми не збираємося їх закривати. Навпаки, сподіваємося відремонтувати приміщення, де це можливо, ну, а там, де вже не лікарня, а стайня — збудувати нові. Будемо навіть переобладнувати приміщення амбулаторій під житло для фахівців, щоб якнайшвидше повернути лікарів до села.

«Однозначна позиція: жодна посада в області не була продана і не буде!»

— Останнім часом доводиться чути багато критики щодо реформи держслужби, зокрема, спекулюють на темі ліквідації областей. Хочу всіх заспокоїти: ніхто не збирається ліквідовувати нашу Тернопільську область. Я також категоричний противник ліквідації районів, тим більше, що для цього необхідно вносити зміни до Конституції. Інше питання — чим мають займатися ОДА та РДА в умовах децентралізації та створення об’єднаних територіальних громад? Гадаю, що в адміністрацій мають залишитися певні контролюючі функції, крім того, вони відповідатимуть за сприяння армії, координацію правоохоронних органів, ну, й виконуватимуть звичні керівні функції на територіях, які не покрили ОТГ. У контексті реформи держслужби хотів би сказати й про те, що мене можна звинувачувати у певних кадрових помилках чи в тому, що в основу деяких призначень покладено партійний консенсус (адже я маю консолідувати свої дії з усіма партійними структурами, за які голосують тернополяни). Але моя позиція однозначна: жодна посада в області не була продана і не буде! Це я вважаю головним своїм здобутком.

А щодо децентралізації, то цьогоріч на території області ми утворили чотири нові об’єднані територіальні громади. Таким чином, децентралізацією охоплено вже 40% території області і 39% населення, а рівень державних капітальних вкладень в область за 2017 р. склав понад 358 мільйонів гривень.

Півтора мільярда гривень — на дороги області у 2018-ому!

— Цьогоріч на будівництво дороги Тернопіль — Львів ми витратили 302 млн. грн., ще частину з цих коштів не засвоїли, тому вони перейдуть на наступний рік. Зроблено основу і дренаж дороги практично до межі з Львівською областю. Наступного року завершимо роботи на цій ділянці, а також зробимо об’їзну навколо Тернополя та дорогу на Підволочиськ. Загальна вартість цих робіт — близько 800 млн. грн. А загалом у дороги області як державного значення, так і місцевого ми в наступному році плануємо вкласти небачену дотепер суму — близько 1,5 млрд. грн.! Будівництво доріг та сільська медицина — наші пріоритети на 2018 рік.

НОВИНИ РАЙОНІВ ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

новини Бережанського району

новини Борщівського району

новини Бучацького району

новини Гусятинського району

новини Заліщицького району

новини Збаразького району

новини Зборівського району

новини Козівського району

новини Кременецького району

новини Лановецького району

новини Монастириського району

новини Підволочиського району

новини Підгаєцького району

новини Теребовлянського району

новини Чортківського району

новини Шумського району

Leave a comment

Your email address will not be published.


*